Taras na świat - o czym pamiętać przy jego projektowaniu?
Kopiuj tekst

Taras na świat - o czym pamiętać przy jego projektowaniu?

Poranna kawa, relaks w promieniach słońca, a może spotkanie z przyjaciółmi… Czy można sobie wyobrazić do tego lepsze miejsce niż taras? Jak zaaranżować taras idealny, który będzie spełniał kilka funkcji - stanie się miejscem relaksu, spotkań z najbliższymi oraz przestrzenią powiększającą optycznie cały dom? O czym należy pamiętać podczas projektowania tarasu?

Wymarzony taras to… Zanim przejdziemy do sfery marzeń i życzeń, musimy twardo stanąć na ziemi i przemyśleć kilka istotnych kwestii, które będą miały kluczowy wpływ na efekt końcowy. Pamiętajmy o dobrym wyborze miejsca, materiałów oraz rozwiązań, które umożliwią nam swobodne korzystanie z tarasu.

Po pierwsze: lokalizacja

Najbardziej funkcjonalne są tarasy umieszczone przy kuchni lub jadalni. Takie rozwiązanie pozwala na szybki dostęp do produktów, gdy wydajemy przyjęcie. Jednak najlepiej wyglądają tarasy sąsiadujące z salonem, gdy po całkowitym otwarciu drzwi przesuwnych, salon i taras stają się wzajemnie uzupełniającą całością.  

Równie istotny jest czas, w jakim chcemy z niego korzystać. Czy będzie to tylko sezon letni? Czy może chcemy tam przebywać także w chłodniejsze pory roku? W tej sytuacji musimy wziąć pod uwagę kwestię dosyć dużych opadów atmosferycznych oraz niższych temperatur, dlatego warto wtedy rozważyć taras zabudowany.

Wskazówka: Wybierając lokalizację tarasu musimy zwrócić uwagę na nasłonecznienie. To oczywiście zależy od indywidualnych preferencji, ale nie powinniśmy wybierać najbardziej zaciemnionej strony, szczególnie, jeśli chcemy na tarasie hodować rośliny.

Po drugie: materiały i kolorystyka

Do potrzeb powinniśmy także dostosować rodzaj i jakość materiałów, które zostaną wykorzystane do budowy wymarzonego tarasu. To od nich zależy, czy przestrzeń spełni wymagania budowlane oraz jak bardzo będzie trwała. Istotną kwestią jest również kolorystyka. Odpowiednie operowanie barwami sprawi, że taras będzie współgrał z pozostałą przestrzenią domu i działką, a przede wszystkim otaczającym go ogrodem.

Wskazówki: 
Dobierajmy materiały z atestami, odporne na działanie słońca, wody oraz wiatru, a także chroniące przed zarysowaniami. Pamiętajmy, że projektujemy taras nie na jedno lato, a na lata.
Zadbajmy o harmonijne dopasowanie mebli ogrodowych oraz innych dodatków do kolorystyki elewacji, otoczenia, a także wnętrza samego domu.
Fotolia_160690229_Subscription_Monthly_M (1).jpg

Po trzecie: otwarta przestrzeń

Taras to połączenie domu z ogrodem. Warto zadbać o to, aby przejście pomiędzy tymi dwoma obszarami było lekkie i płynne. W osiągnięciu takiego efektu pomocne mogą okazać się przesuwne drzwi tarasowe, zamontowane na ukrytej szynie, o dużej powierzchni przeszklenia. – Drzwi tarasowe T-Slide oferowane przez firmę Budvar Centrum to rozwiązanie, które zapewnia dużo światła, łatwość użytkowania, a także estetykę na wysokim poziomie - tłumaczy Paweł Trzciński, dyrektor działu technologii, Budvar Centrum. - Ważnym rozwiązaniem, które sprawia, że taras po otworzeniu łączy się z salonem jest tzw. niski próg. Pozwala on uniknąć potknięć przy przechodzeniu, co jest szczególnie ważne, np. gdy wydajemy przyjęcie i donosimy kolejne rzeczy na stół – dodaje ekspert z firmy Budvar.

Wskazówka: Wybierz przesuwne drzwi z funkcją wyhamowania, aby zadbać o bezpieczeństwo najbliższych.

I na deser – styl!

Taras jest przedłużeniem naszego domu. Dzięki niemu zyskujemy dodatkową przestrzeń– idealną do odpoczynku, pracy, rozmowy. Jego kształt, rozmiar i wykończenie powinny odpowiadać stylowi naszego życia. Jeśli chcemy na nim wypoczywać po ciężkim dniu lub czasami napić się tam kawy z przyjaciółmi, możemy pomyśleć o mniejszej powierzchni, zaaranżowanej w przytulny sposób; jednak, gdy planujemy wydawać na nim przyjęcia, zarówno rozmiar jak i wyposażenie będą inne.
Powiązane artykuły
Okna, które chronią przed włamaniem

temu

Jak zabezpieczyć dom przed włamywaczami? Najlepiej zapewnić kompleksową ochronę swojego domu przed kradzieżą i dewastacją. Okazuje się, że na bezpieczeństwo dobytku może wpłynąć wymiana stolarki okiennej. Warto wiedzieć, jak powinny być wyposażone okna, które zapewnią skuteczniejszą ochronę domów i mieszkań.
Sześć zasad trafionej inwestycji w stolarkę okienną, czyli jak dobrać okna do pomieszczenia

temu

Budowa domu lub remont mieszkania zmuszają nas do podjęcia decyzji o zakupie okien. Co warto wiedzieć przed ich wyborem, aby inwestycja okazała się trafiona, a domownicy cieszyli się funkcjonalnością i bezpieczeństwem użytkowania nowych okien przez wiele lat? Firma Budvar Centrum podpowiada, jak wybrać okna idealne.
Kupno nowego okna. O to trzeba zapytać sprzedawcę!

temu

Kupno okna wymaga przygotowania i niezbędnej dawki wiedzy. O co trzeba zapytać sprzedawcę, aby mieć pewność, że nowe okno będzie wieloletnią i zarazem trafioną inwestycją? Ekspert firmy Budvar Centrum, Sebastian Leporowski, zwraca uwagę na kilka aspektów, o które warto zapytać sprzedawcę.
Plastikowe czy drewniane? Wybierz okna idealne

temu

Okna, to niewątpliwie „oczy domu”. To one są łącznikiem świata zewnętrznego z naszą prywatną przestrzenią domową. Wydawać się może, że wybór odpowiednich okien, to proste zadanie. Jednak jak się okazuje, już na samym początku może sprawić ono kilka trudności, szczególnie gdy mamy zdecydować, z jakiego rodzaju materiału okna będą przez wiele lat zdobić najbliższą nam przestrzeń.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.