Taras na świat - o czym pamiętać przy jego projektowaniu?

Taras na świat - o czym pamiętać przy jego projektowaniu?

Opublikowany

Poranna kawa, relaks w promieniach słońca, a może spotkanie z przyjaciółmi… Czy można sobie wyobrazić do tego lepsze miejsce niż taras? Jak zaaranżować taras idealny, który będzie spełniał kilka funkcji - stanie się miejscem relaksu, spotkań z najbliższymi oraz przestrzenią powiększającą optycznie cały dom? O czym należy pamiętać podczas projektowania tarasu?

Wymarzony taras to… Zanim przejdziemy do sfery marzeń i życzeń, musimy twardo stanąć na ziemi i przemyśleć kilka istotnych kwestii, które będą miały kluczowy wpływ na efekt końcowy. Pamiętajmy o dobrym wyborze miejsca, materiałów oraz rozwiązań, które umożliwią nam swobodne korzystanie z tarasu.

Po pierwsze: lokalizacja

Najbardziej funkcjonalne są tarasy umieszczone przy kuchni lub jadalni. Takie rozwiązanie pozwala na szybki dostęp do produktów, gdy wydajemy przyjęcie. Jednak najlepiej wyglądają tarasy sąsiadujące z salonem, gdy po całkowitym otwarciu drzwi przesuwnych, salon i taras stają się wzajemnie uzupełniającą całością.  

Równie istotny jest czas, w jakim chcemy z niego korzystać. Czy będzie to tylko sezon letni? Czy może chcemy tam przebywać także w chłodniejsze pory roku? W tej sytuacji musimy wziąć pod uwagę kwestię dosyć dużych opadów atmosferycznych oraz niższych temperatur, dlatego warto wtedy rozważyć taras zabudowany.

Wskazówka: Wybierając lokalizację tarasu musimy zwrócić uwagę na nasłonecznienie. To oczywiście zależy od indywidualnych preferencji, ale nie powinniśmy wybierać najbardziej zaciemnionej strony, szczególnie, jeśli chcemy na tarasie hodować rośliny.

Po drugie: materiały i kolorystyka

Do potrzeb powinniśmy także dostosować rodzaj i jakość materiałów, które zostaną wykorzystane do budowy wymarzonego tarasu. To od nich zależy, czy przestrzeń spełni wymagania budowlane oraz jak bardzo będzie trwała. Istotną kwestią jest również kolorystyka. Odpowiednie operowanie barwami sprawi, że taras będzie współgrał z pozostałą przestrzenią domu i działką, a przede wszystkim otaczającym go ogrodem.

Wskazówki: 
Dobierajmy materiały z atestami, odporne na działanie słońca, wody oraz wiatru, a także chroniące przed zarysowaniami. Pamiętajmy, że projektujemy taras nie na jedno lato, a na lata.
Zadbajmy o harmonijne dopasowanie mebli ogrodowych oraz innych dodatków do kolorystyki elewacji, otoczenia, a także wnętrza samego domu.
Przesuwne drzwi tarasowe

Przesuwne drzwi tarasowe

Po trzecie: otwarta przestrzeń

Taras to połączenie domu z ogrodem. Warto zadbać o to, aby przejście pomiędzy tymi dwoma obszarami było lekkie i płynne. W osiągnięciu takiego efektu pomocne mogą okazać się przesuwne drzwi tarasowe, zamontowane na ukrytej szynie, o dużej powierzchni przeszklenia. – Drzwi tarasowe T-Slide oferowane przez firmę Budvar Centrum to rozwiązanie, które zapewnia dużo światła, łatwość użytkowania, a także estetykę na wysokim poziomie - tłumaczy Paweł Trzciński, dyrektor działu technologii, Budvar Centrum. - Ważnym rozwiązaniem, które sprawia, że taras po otworzeniu łączy się z salonem jest tzw. niski próg. Pozwala on uniknąć potknięć przy przechodzeniu, co jest szczególnie ważne, np. gdy wydajemy przyjęcie i donosimy kolejne rzeczy na stół – dodaje ekspert z firmy Budvar.

Wskazówka: Wybierz przesuwne drzwi z funkcją wyhamowania, aby zadbać o bezpieczeństwo najbliższych.

I na deser – styl!

Taras jest przedłużeniem naszego domu. Dzięki niemu zyskujemy dodatkową przestrzeń– idealną do odpoczynku, pracy, rozmowy. Jego kształt, rozmiar i wykończenie powinny odpowiadać stylowi naszego życia. Jeśli chcemy na nim wypoczywać po ciężkim dniu lub czasami napić się tam kawy z przyjaciółmi, możemy pomyśleć o mniejszej powierzchni, zaaranżowanej w przytulny sposób; jednak, gdy planujemy wydawać na nim przyjęcia, zarówno rozmiar jak i wyposażenie będą inne.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Kupno nowego okna. O to trzeba zapytać sprzedawcę!

temu

Kupno okna wymaga przygotowania i niezbędnej dawki wiedzy. O co trzeba zapytać sprzedawcę, aby mieć pewność, że nowe okno będzie wieloletnią i zarazem trafioną inwestycją? Ekspert firmy Budvar Centrum, Sebastian Leporowski, zwraca uwagę na kilka aspektów, o które warto zapytać sprzedawcę.
Plastikowe czy drewniane? Wybierz okna idealne

temu

Okna, to niewątpliwie „oczy domu”. To one są łącznikiem świata zewnętrznego z naszą prywatną przestrzenią domową. Wydawać się może, że wybór odpowiednich okien, to proste zadanie. Jednak jak się okazuje, już na samym początku może sprawić ono kilka trudności, szczególnie gdy mamy zdecydować, z jakiego rodzaju materiału okna będą przez wiele lat zdobić najbliższą nam przestrzeń.
Technologie sprzyjające myciu

temu

Autorskich sposobów na przywrócenie oknom blasku jest bez liku. Niezależnie od taktyki, innowacyjnych akcesoriów i znanych od lat sztuczek jedno jest pewne – wiosenne porządki i mycie okien to duet nierozłączny. I choć czynność ta jest nieunikniona, istnieje sposób na to, by przechytrzyć czas i cieszyć się pięknymi, estetycznymi oknami na dłużej.
La terrasse dans le salon, le salon sur la terrasse – possible grâce à la porte de terrasse T-Slide firmy Budvar

temu

Aujourd'hui, la frontière entre la terrasse et le salon n'existe plus. En fait, ces deux espaces peuvent se compénétrer, s'imbriquer harmonieusement l'un dans l'autre. Tout cela est possible grâce au système de portes coulissantes T-Slide fabriqué par la Société Budvar Centrum.